Felix Mendelssohn

Felix Mendelssohn urodził się w 1809 roku w Hamburgu jako Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy. Był synem Abrahama Mendelssohna-Bartholdy’ego – wybitnego filozofa żydowskiego.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. W 1817 roku rozpoczął naukę u Carla Friedricha Zeltera, który uważany był za najlepszego pedagoga muzycznego w Berlinie. Młody Felix od razu zdradzał ogromny talent, pierwszy publiczny koncert dał w wieku lat dziewięciu, pierwsze kompozycje opublikował jako trzynastolatek. Dzięki temu uważany jest za najwybitniejsze cudowne dziecko muzyki po Mozarcie.

W wieku siedemnastu lat napisał swoje najbardziej znane dzieło – uwerturę koncertową do „Snu nocy letniej” Szekspira, której fragment nazywany jest właśnie „Marszem weselnym”. W 1842 roku dokończył to dzieło dodając pozostałe części suity: Intermezzo, Nocturne, Dance i Scherzo. Pierwszą operę wystawił w 1827 roku, jej tytuł to „Die Hochzeit des Camacho”. W latach dwudziestych XIX wieku odbył liczne podróże do Szkocji, które okazały się bardzo inspirujące. Ich wpływ można odnaleźć w uwerturze koncertowej „Hebrydy” czy III Symfonii (zwanej „Symfonią Szkocką”). IV Symfonia została zainspirowana przez podróż do Włoch.

W sumie Mendelssohn w czasie artystycznej działalności skomponował pięć symfonii, a także koncerty fortepianowe i skrzypcowe (w tym koncert e-moll, który do dzisiaj cieszy się niezwykłą popularnością i jest częstym punktem edukacji młodych skrzypków). Komponował również oratoria: „Święty Paweł” (1836) i „Eliasz” (1846), w których słychać wyraźne inspiracje Bachem.

Felix Mendelssohn zmarł bardzo młodo, w wieku 38 lat, w 1847 roku w Lipsku. Pod koniec życia cierpiał na depresję, spowodowaną m.in. śmiercią siostry (była wybitną pianistką). Do jego największych osiągnięć kompozytorskich należy stworzenie romantycznego typu koncertu – 3-częsciowego, który wykonywany jest bez przerw i bez ekspozycji orkiestry. „Pieśni bez słów” jego autorstwa jest wzorcowym przykładem romantycznej liryki instrumentalnej. Najbardziej znany utwór – „Marsz weselny” – wykonano między innymi na ślubie pary królewskiej, księżnej Wiktorii Koburg z księciem Fryderykiem Hohenzollernem, 25 stycznia 1858 roku w Londynie.